Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Chcę podważyć testament

Testament ustny – (nie tylko) w czasie epidemii koronawirusa

Krzysztof Kozłowski11 kwietnia 2020Komentarze (0)

Witaj! Dzisiaj ciąg dalszy cyklu blogowych artykułów o wpływie koronawirusa na prawo spadkowe. Przedstawiam Ci testament ustny, on i testament własnoręczny tworzą Testamentową Brygadę.

(czym jest brygada dowiesz się z artykułu Sporządzenie testamentu w czasie kryzysu)

Testament ustny od własnoręcznego odróżnia wszystko. Wspólne jest tylko słowo testament w nazwie obydwu i skutek w postaci wyrażenia przez spadkodawcę jego ostatniej woli 🙂

Jak sporządzić testament ustny?

Przede wszystkim, aby móc ważnie posłużyć się testamentem ustnym (sporządzić go, bo przecież nie napisać 😉 ) musi zachodzić co najmniej jedna z dwóch sytuacji:

  1. istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy, lub

  2. wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy testamentu (a więc przede wszystkim testamentu własnoręcznego lub notarialnego) jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.

Uważam, że w czasie epidemii obydwie sytuacje mogą mieć miejsce, i to w przypadku wielu osób. Najczęściej będą dotyczyć chorych w ciężkim stanie (w szpitalach, ale i w domach) oraz sytuacji, gdy spadkodawca nie może testamentu po prostu napisać.

Ok, załóżmy więc, że ma miejsce jedna z powyższych sytuacji. Jak więc sporządza się testament ustny? Robi się to:

oświadczając ustnie swoją ostatnią wolę w obecności co najmniej trzech świadków.

Przepisy Kodeksu cywilnego wprost określają, kto nie może być świadkiem przy sporządzaniu testamentu. Przede wszystkim będzie to każda osoba (i jej bliscy!), dla której w testamencie została przewidziana jakakolwiek korzyść.

testament ustny

Ważne, by świadkowie wiedzieli, co się dzieje i żeby spadkodawca faktycznie przekazał im swoją ostatnią wolę, mając taki zamiar. To nie powinna być zwykła rozmowa, z rodzaju tych o wszystkim i o niczym.

Następnie treść ostatniej woli spadkodawcy może zostać spisana (przepisy dokładnie określają w jaki sposób) albo stwierdzona przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem.

Najważniejsze, że na to jest czas. I nie trzeba się tym przejmować od razu. Można poczekać, aż kryzys minie.

 

(ale nie za długo! Bo przepisy wyraźnie określają terminy, których przekroczenie spowoduje nieważność testamentu i jego podważenie. Piszę o tym tutaj)

Jak na pewno sam zauważyłeś, jest to testament „ostatniego wyboru”, gdy nie można sporządzić testamentu inaczej. Gdy zachodzą szczególne okoliczności, przez które nie mamy czasu, żeby zrobić to normalnie. Bo czyjeś życie może się wkrótce zakończyć. Przez co trzeba działać bardzo szybko.

Gdy można ważnie sporządzić testament ustny, to zwykle nie ma już miejsca na planowanie spadkowe. Bo nie ma na to czasu.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: