Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Chcę podważyć testament

Testament ustny – ważne terminy

Krzysztof Kozłowski12 kwietnia 2020Komentarze (0)

Wczoraj pisałem o tym, jak sporządzić testament ustny. Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, ciąg dalszy tematu.

testament ustny

Wiesz już, że testament tego rodzaju (jego treść) należy oświadczyć w obecności co najmniej trzech świadków.

Później taki testament należy niejako potwierdzić, stwierdzając jego treść. Może to nastąpić w drodze spisania ostatniej woli spadkodawcy albo zeznań świadków.

I tutaj Kodeks cywilny wyraźnie określa terminy, których przekroczenie będzie prowadziło (co do zasady) do nieważności testamentu.

Testament ustny i terminy, o których musisz pamiętać

Wspomniane terminy wyglądają następująco:

Treść testamentu ustnego należy spisać przed upływem roku od jego sporządzenia.

Jeżeli do tego nie dojdzie, pozostaje opcja z przesłuchaniem świadków. Ich zeznania powinny zostać złożone przed sądem w ciągu sześciu miesięcy od dnia śmierci spadkodawcy.

Ale UWAGA: powyższe terminy to w pewnym sensie terminy maksymalne.

Bo każdy testament szczególny (a więc także testament ustny) co do zasady:

traci moc z upływem sześciu miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały niezachowanie formy testamentu zwykłego.

Od kiedy liczyć ten termin? To już zależy od okoliczności konkretnej sprawy.

Jeszcze jedno, na koniec. Pamiętaj, że poza opisanymi przeze mnie warunkami ważności testamentu ustnego są też inne warunki, wspólne dla wszystkich rodzajów testamentów. Prawo spadkowe to złożona dziedzina prawa, wymagająca uwzględnienia wielu okoliczności i zasad.

Chyba zresztą tak wygląda całe prawo.

Jak mówią niektórzy, to globalny spisek prawników, piszących prawo tak, aby tylko oni sami je rozumieli. I byli potrzebni ^^

Cóż, mam inne zdanie na ten temat. A prawo staram się objaśniać, w codziennej pracy z Klientami i tu, na blogu 🙂 W każdym razie, polecam testament ustny Twojej uwadze.

Warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak testament ustny i do czego służy.

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. 781 781 229mejl: kancelaria@kozlowskiradca.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Krzysztofa Kozłowskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Krzysztof Kozłowski z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@kozlowskiradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: