Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Chcę podważyć testament

Sprawa spadkowa u notariusza (nie tylko w dobie koronawirusa)

Krzysztof Kozłowski16 kwietnia 2020Komentarze (0)

Wiesz już, że nie da się podważyć testamentu gdzie indziej niż w sądzie. Sprawa spadkowa u notariusza polega na czym innym. Na czym?

Po spełnieniu określonych warunków można sporządzić u notariusza akt poświadczenia dziedziczenia. Taki akt zastępuje postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Ale nie może zostać sporządzony w sprawach spornych (takich jak sprawa, gdzie następuje podważenie testamentu).

sprawa spadkowa u notariusza

To taka alternatywa dla sprawy spadkowej w sądzie, pod warunkiem, że wszyscy spadkobiercy zgadzają się ze sobą.

Nie może tu być żadnych sporów.

Przed notariuszem można zrobić też wiele innych rzeczy związanych z prawem spadkowym. Jakich?

Można sporządzić testament notarialny, a także umieścić w nim zapis windykacyjny.

Przed notariuszem (tak jak przed sądem) można złożyć oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.

Zarówno przed sądem, jak i notariuszem można też złożyć wykaz inwentarza (co ma duże znaczenie przy przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza).

Notariusz sporządza również umowę o dział spadku (choć co do zasady umowę taką możesz sporządzić bez udziału notariusza albo dział przeprowadzić w sądzie) i umowę o zrzeczenie się dziedziczenia.

W końcu, u notariusza załatwisz niektóre formalności związane z ustanowieniem zarządcy sukcesyjnego.

(sporo tego, prawda?)

Sprawa spadkowa u notariusza obecnie (koronawirus)

Pisałem na blogu wiele razy o wpływie epidemii koronawirusa na prawo spadkowe.

Omówiłem między innymi podważenie testamentu, sporządzenie testamentu i planowanie spadkowe w tych szczególnych okolicznościach.

(chyba powinienem wymienić to w odwrotnej kolejności, bo zwykle spadek zaczyna się od planowania a na podważeniu testamentu kończy 😉 )

Mówiłem także o sytuacji w sądach, a skoro tak, to należałoby choć krótko uzupełnić, jak to jest z notariuszami.

Krajowa Rada Notarialna wydała stanowisko, zgodnie z którym żadne obowiązujące obecnie ograniczenia związane z epidemią koronawirusa nie stosują się do czynności notarialnych. Funkcjonowanie kancelarii notarialnych nie jest więc zabronione, ani odgórnie ograniczone.

Jednocześnie każdy notariusz może samodzielnie podjąć decyzję o rodzaju i formie ewentualnych ograniczeń w funkcjonowaniu swojej kancelarii.

Jeżeli więc chcesz właśnie teraz, mimo okoliczności, załatwić sprawę spadkową u notariusza – to radzę Ci skontaktować się z nim wcześniej. Zapytać, czy i jak pracuje. I jak możecie załatwić sprawę w sposób, który maksymalnie zadba o Twoje i jego bezpieczeństwo.

Myślę, że notariusz będzie Ci wdzięczny, a i Ty na tym skorzystasz.

Tylko pamiętaj, jeżeli chodzi o podważenie testamentu, to nie idź do notariusza. Ani w dobie koronawirusa, ani kiedy indziej. Bo nie tędy droga, nie w tej sprawie 🙂

Przeprowadzenie sprawy spadkowej u notariusza to świetne rozwiązanie. Ale niedostępne dla spraw spornych. Tutaj potrzebny jest sąd.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Krzysztofa Kozłowskiego w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: