Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Chcę podważyć testament

Śmierć uczestnika postępowania spadkowego – konsekwencje

Krzysztof Kozłowski02 lipca 2020Komentarze (0)

Śmierć uczestnika postępowania spadkowego powoduje zawieszenie postępowania, co może doprowadzić nawet do jego umorzenia. Ma więc bardzo poważne konsekwencje dla każdej sprawy spadkowej.

Śmierć jest nierozerwalnie związana z prawem spadkowym. To oczywiste.

śmierć uczestnika postępowania spadkowego

Jednak mało kto spodziewa się sytuacji, gdy w trakcie sprawy spadkowej umiera jeden z jej uczestników. A więc ktoś ze spadkobierców.

Gdy uczestnik sprawy spadkowej umiera, sam staje się spadkodawcą. Zaś jego spadkobiercy następcami prawnymi, którzy powinni wejść w jego miejsce jako nowi uczestnicy postępowania spadkowego.

Dochodzi więc do nieoczekiwanej roszady w kręgu uczestników sprawy spadkowej.

Roszady, na którą mało kto jest przygotowany. Mimo że coś trzeba z nią zrobić, zrobić dobrze i w odpowiednim czasie.

Śmierć uczestnika postępowania spadkowego a działania sądu

Po zawiadomieniu sądu o śmierci uczestnika postępowania spadkowego, sąd musi zawiesić postępowanie z urzędu (a więc bez czyjegokolwiek wniosku). Zawieszenie obowiązuje z mocą wsteczną – od daty śmierci uczestnika sprawy.

W okresie zawieszenia postępowania żadne terminy nie biegną, a sąd przeważnie podejmuje tylko czynności związane z podjęciem postępowania.

Powyższe sprawia, że w sprawie nic się nie dzieje. Jest “zamrożona” bardziej, niż na skutek epidemii koronawirusa.

A skoro tak, to podważenie testamentu również musi poczekać. Spadek i werdykt, komu się on należy, czekają…

Na co?

W większości przypadków na zgłoszenie się do sprawy lub przynajmniej wskazanie następców prawnych zmarłego uczestnika postępowania.

I nie czekają wiecznie, bo po upływie pięciu lat od wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania sąd musi umorzyć postępowanie.

Zamknąć sprawę bez wydania rozstrzygnięcia.

(to boli. Zwłaszcza, gdy sprawy toczą się nierzadko kilka lat)

Co można z tym zrobić? Jak ratować swoją sprawę? Czytać tego bloga 🙂

Bo o tym, jak poradzić sobie w sytuacji śmierci uczestnika postępowania spadkowego, podejmując własne, aktywne działania, napiszę już za kilka dni. (PS. Ten artykuł przeczytasz tutaj>>).

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. 781 781 229mejl: kancelaria@kozlowskiradca.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Krzysztofa Kozłowskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Krzysztof Kozłowski z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@kozlowskiradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: