Krzysztof Kozłowski

radca prawny
mediator

Jestem niepoprawnym entuzjastą prawa. Szczególnie bliskie jest mi prawo spadkowe i działkowe (dot. ROD), w których się specjalizuję. Obraną specjalizację uzupełniam kompetencjami z zakresu negocjacji i mediacji. Na co dzień pracuję w Warszawie, lecz wspieram Klientów z całego kraju.
[Więcej >>>]

Chcę podważyć testament

Śmierć uczestnika postępowania spadkowego – co robić?

Krzysztof Kozłowski07 lipca 2020Komentarze (0)

Śmierć uczestnika postępowania spadkowego, o czym pisałem ostatnio na blogu TUTAJ, powoduje zawieszenie postępowania, a w najgorszym wypadku (i po upływie stosownego czasu) jego umorzenie.

Jak sobie poradzić z taką sytuacją?

Z pewnością chciałbyś, by w razie śmierci uczestnika postępowania spadkowego i zawieszenia sprawy sąd ustalił następców prawnych zmarłego i sprawę podjął.

(ja bym chciał. Bardzo!)

Niestety, ale… nie. Nic z tego.

Sąd w takich sytuacjach ogranicza się do zawieszenia postępowania.

Niekiedy, gdy sędziemu zależy, zdarza się, że wyśle dodatkowo pismo do pozostałych uczestników sprawy lub ich pełnomocników o wskazanie następców prawnych zmarłego.

Jeżeli nikt ich nie wskaże sprawa pozostaje zawieszona. I tyle.

I pół biedy, gdy spadkobiercom zmarłego zależy na kontynuowaniu sprawy, co ma miejsce wówczas, gdy liczą na wygranie sprawy, a w skład spadku wchodzą aktywa, a nie pasywa (długi).

Bo wtedy spadkobiercy zmarłego starają się jak najszybciej przeprowadzić nową sprawę spadkową (po zmarłym uczestniku postępowania) i złożyć w sądzie niezbędne dokumenty, wskazując na siebie jako prawowitych następców prawnych.

Dochodzi do podjęcia postępowania i sprawa toczy się dalej.

Pięknie 🙂

Gorzej, gdy zmarły uczestnik był na przegranej pozycji i jego spadkobiercom nie zależy na kontynuowaniu sprawy. Bo to nie tylko wiele zachodu i konieczność rozeznania w gąszczu przepisów prawa, ale też realne ryzyko poniesienia kosztów postępowania…

Wtedy cały ciężar walki o podjęcie postępowania spoczywa na uczestniku, któremu zależy. Na przewidywanym zwycięzcy 🙂

Śmierć uczestnika postępowania spadkowego a sposoby wyjścia z impasu

Jak więc zawalczyć, by sięgnąć po złoto?

Śmierć uczestnika postępowania sądowego

(w przenośni, a nierzadko również dosłownie. Ludzie różne rzeczy zostawiają w spadku 😉 )

Stosowne przepisy, umiejętnie wykorzystane i poparte solidną argumentacją, pozwalają uzyskać informacje o zmarłym uczestniku i jego spadkobiercach.

Uzyskać stosowne dokumenty. I w końcu przeprowadzić po nim sprawę spadkową.

(mimo że tym powinni się zająć jego spadkobiercy)

Można też, choć nie jest to ani łatwe ani oczywiste, pogrzebać w aktach sprawy i w oparciu o posiadane strzępy informacji przekonać sąd, by na nasz wniosek podjął określone działania, które przybliżą nas do pozyskania stosownych danych o następcach prawnych zmarłego.

Sąd może dużo więcej niż my. Ale generalnie nie jest do tego zobowiązany. I trzeba umieć go przekonać, że może i powinien nam pomóc.

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by się nie załamać nieoczekiwanym zwrotem akcji i mieć plan. Plan, który pozwoli na sprawne podjęcie postępowania.

Nim śmierć uczestnika postępowania spadkowego doprowadzi do kolejnej śmierci. Śmierci postępowania sądowego. Jego umorzenia.

Jeżeli szukasz pomocy prawnej, serdecznie zapraszam Cię do kontaktu. Odezwij się do mnie!

tel. 781 781 229mejl: kancelaria@kozlowskiradca.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Krzysztofa Kozłowskiego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Krzysztof Kozłowski z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@kozlowskiradca.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: